sercansungur

BİYOGRAFİ

Sercan Sungur 1980 yılında İzmir’de doğdu. Gitar çalmaya ilk 12 yaşındayken başladı. 15 yaşında kurduğu müzik grubuyla İzmir’in ilk yerel televizyon kanalı Kanal1’de Zahide Yetiş’in sunduğu canlı programda haftada bir yer almaya başladı. Ardından okuldan boş kalan zamanlarında müzik çalışmalarına devam etti. Yaz aylarında Bodrum, Gümüldür, Foça gibi tatil beldelerindeki çeşitli mekanlarda kendi grubuyla sahne aldı. 1997 yılında Milliyet Gazetesi’nin Liselerarası Müzik Yarışması’nda ”Kördüğüm” adlı grubuyla bestelediği “Sevgilim” adlı şarkı İzmir’de büyük ses getirdi.

Müziğin yanı sıra tiyatroya da merak duyan Sercan Sungur, ilk tiyatro deneyimine aynı yıl Ülker Köksal’ın yazdığı, İzmir Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Doğan Yağcı’nın süpervizörlüğünü yaptığı ‘Uzaklar’ adlı oyununda ‘Murat’ rolüyle başladı.  Gitar ve armoni çalışmalarını ise 1998-2000 yılları arasında, şu an Antalya Devlet Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından olan Hakan Hıçkıran ile yaptı.

İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Sercan Sungur, 2000-2004 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünde eğitim gördü.Bu süre içinde Prof.Dr Zahur Mükerrem ile Belgesel Sinema,Doç. Dr. Gürhan Topçu ile Dünya Sinema Tarihi,Özcan Gürbüz ile Dramaturji,Şirvan Güneri ile Fotoğrafçılık ve Film Müziği çalıştı.Birçok kısa filmde  oyunculuk, bunların yanı sıra çeşitli orkestralarda solistlik yaptı.İki yıl süreyle Kayseri Hilton Oteli’nde grubuyla sahne aldı. Üniversite bünyesinde özel günler, davetler, açılışlar, kutlamalar ve bahar şenliklerinde sahne aldı. Fazıl Say ile tanışmasıyla hayatına yeni bir yön verdi. Sinema – TV Bölümündeki eğitimini bırakarak (2012 yılında afla geri döndü ve İletişim Diploması aldı)  çocukluk yıllarından hayalini kurduğu şan eğitimini almaya karar verdi.

2004 yılında TRT Ankara Radyosu Gençlik Korosu’na girdi ve birçok canlı yayında koristlik ve solistlik yaptı.Ankara’daki şan çalışmalarına Ankara Devlet operası sanatçılarından Savaşeri Kolat’la devam etti.

Aynı yıl Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü Opera Anasanat Dalına girdi. Birçok karma ve solo konser verdi. Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çok Sesli Korosu’yla birlikte birçok turne yaptı. 2009 yılında Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çok Sesli Korosu bünyesinde sahneye konan ‘Yarasa’ operetinde ‘Frosch’ rolünü oynadı, temsiller ulusal ve yerel basında yer aldı.

Konservatuar yıllarında Prof. Mahura Şahbazbekova ile solfej ve armoni,sırasıyla Ankara Devlet Opera sanatçıları Banu Schullt ve Şebnem Algın ile şan,Şef Artem Makarov ve Şef İbrahim Yazıcı ile birlikte söyleme,Murat Akar ve Figen Ayhan Karakelle ile sahne ve oyunculuk çalıştı.Yine konservatuar yıllarında İstanbul’da dizi projelerinde bölum oyuncusu olarak yer aldı.

2009 yılında Konservatuar eğitimini iyi bir derece ile bitiren Sercan Sungur 2010 yılında  askerlik görevini Ankara’da yaptı.2005 yılında Koliba Film yapımı ‘Maki’ dizisinde, 2006 yılında Osman Sınav yapımı ‘Acı Hayat’ dizisinde, 2010 yılında Koliba Film yapımı ‘Türkan’(Rahmi rolünde) dizisinde,2014 yılında Minusgreen yapımı ”Muska” sinema filminde,2015 yılında Ser Film yapımı ‘İki Dünya Arasında’(Kerim rolünde)dizisinde oynadı.

2010-2011 sezonunda ‘Hadi Aldat Bakalım’ (Genç rolünde/Yön:Ali Meriç) ve ‘Don Kişot’(Don Kişot rolünde/Yön:Ebru Kara) adlı oyunlarla Antalya Devlet Tiyatrosu bünyesinde çalıştı.

2011 Ekim-2013 Mart arasında Kenan Işık’ın yönettiği ‘Antigone’ adlı oyunda ‘Haberci’ rolünde ve korist olarak İstanbul Devlet Tiyatrosu bünyesinde çalıştı.Yurtiçi ve yurtdışı birçok turneye katıldı.

Sercan Sungur oyunculuğuna yeni bir yön vermek istedi ve Craft Atölye bünyesinde Meltem Cumbul’un Eric Morris oyunculuk eğitimi derslerine katıldı.Ayrıca İpek Bilgin,Bahar Kerimoğlu,Yıldırım Fikret Urağ ve Çağ Çalışkur’la bu atölyede çalışmalarına devam etti.

Craft Tiyatro’da Şenay Gürler’in rol aldığı Çağ Çalışkur’un yönettiği ‘’Kayıp’’ adlı oyunda asistanlık yaptı.

2013 Kasım-2014 Şubat arasında Doğan Holding’te sanat süpervizörü olarak yöneticilik yaptı.

2013 Mart-2016 Haziran arasında Meltem Cumbul’un yönettiği “Bent” adlı oyunda ‘Yüzbaşı’ rolünde oynadı (Tiyatro D22).

Sercan Sungur, oyunculuğun yanı sıra sözleri ve bestesi kendisine ait olan ‘’Başkaca’’ adlı şarkısıyla ilk single çalışmasını gerçekleştirmiş oldu.